© 2019 Guilsfield Show. All content on this website remains the property of Guilsfield Show.

Handicrafts, Photography and Art

Entries to: Mrs Liz Kneale, Oak Cottage, Groeslwyd, Welshpool

or leave at Hardings (Londis) Garden Centre or Costcutter Stores Guilsfield

All entries set up by 10.30am and removed between 5.00pm & 5.30pm

Entries close Monday 5th August - No entries on the day

No More Than 2 Entries per Class per Person

Judge: Mrs Helen Davies

Entries in Classes 1-7 must not have been previously shown at Guilsfield Show

Entry Fee 25p Prizes 1st £3, 2nd £2, 3rd £1

 

OPEN HANDICRAFT

Class 1. Shawl – any medium

Class 2. Small Bag/Purse – any medium

Class 3. Box – any medium

Class 4. Item of Willow Weaving

Class 5. A Bee – any medium

Class 6. A Decorative Item using wire

Class 7. Children's Fancy Dress Costume (Recycled Clothing can be used)

 

A PERPETUAL CUP presented by Mrs D Evans and the late Mr G Evans of Trawscoed Farm in memory of their parents will be awarded for the most points in Classes 1-7

Present Holder: Dawn Trimarco

Points awarded as follows – 1st 3 points, 2nd 2 points, 3rd 1 point

 

PHOTOGRAPHY

Judge: Mr Peter Coleby LRPS.

All photographs to be mounted but not behind glass

Entry Fee Adults 25p Children Free

Prizes 1st £1.50, 2nd £1, 3rd 50p

ADULT CLASSES

Class 8. Food

Class 9. Water

 

A PERPETUAL CUP presented by Jeff & Maureen Davies, Llys Helig, Guilsfield will be awarded for the most points in classes 8 & 9

Present Holder: Rob Spragg

CHILDREN’S CLASSES

Class 10.Food

Class 11.Wildlife & Nature

 

A PERPETUAL CUP presented by Mr C Evans, Guilsfield will be awarded for the most points in Classes 10 and 11

Present Holder: Jake Kneale

ART

Judge: Mrs Liz Pritchard

Entry Fee 25p Prizes 1st £3, 2nd £2, 3rd £1

 

Class 12.Country Scene – any medium

Class 13.Portrait – any medium

A TROPHY will be awarded to the best entry on Classes 12 & 13

Present Holder: Ron Bevis

 

CHILDREN’S CRAFT SECTION

Judge: Mrs Liz Pritchard

No Entry Fee Prizes 1st £1.50, 2nd £1.00, 3rd 50p

Entries can be on the day.

Please make sure your name, age and address is firmly attached to each entry

Points 1st 3 points, 2nd 2 points, 3rd 1 point

THE HOPSON AWARD will be given for outstanding effort in the Children’s Craft Section.

A Trophy will be awarded to the winner of each section

High School - Trophy Holder: Sienna Williams

Class 14. Fantasy Map

Class 15. Cover for Computer Game

Class 16.Stencilled Article

Years 5 & 6 - Trophy Holder: Sophie Owen

Class 17.Local Landscape Painting

Class 18.A Decorated Glass

Class 19.Item with a Harry Potter Theme

Class 20. Paper Weight

Years 3 & 4 - Trophy Holder: Caitlin Owen

Class 21.Artwork in the style of Paul Klee

Class 22.A Poem on Guilsfield

Class 23.Trash Fashion – Make Something from Rubbish

Class 24.Castle – any medium

Years 1 & 2 - Trophy Holder: Mair Conlin

Class 25.Design an Alien from Outer Space

Class 26.Painting in the style of Kathy Gittins

Class 2.7Six Handmade Gift Tags

Nursery/Reception - Trophy Holder: Cadi Rooke

Class 28.Design a Fish

Class 29.Monster made from Play Doh/Plasticine

Class 30.Decorated Wooden Spoon

Pre School - Trophy Holder: Mark Conlin

Class 31.Sponge Printed Picture